Gode og utjevnende helse- og sosialtjenester
Ulikhet i helse og levealder henger sammen med utdanning og lønn. Folk med høy lønn har bedre helse og helsetilbud enn de med lav lønn og lav utdanning. Kommuner og fylkeskommuner må sette fokus på folkehelsearbeid. Det må legges til rette for at de sunne valgene som fremmer god helse blir det naturlige valget. Dette kan blant annet gjøres gjennom å regulere pris og tilgjengelighet.
Personer som trenger behandling for medisinske problemer, psykiske problemer og helseproblemer, må få slik behandling. Kartleggingen av brukernes behov (som ved bruk av IPLOS) skal skje i samarbeid med brukerne. Fylkeskommunene må sikre at alle får tilbud om tilstrekkelig og god tannhelsetjeneste. For å sikre høy kvalitet i det kommunale helsetilbudet, vil SV satse på kompetanseheving, større stillingsbrøker og likestilling av skift og turnus.
Familier med funksjonshemmede medlemmer må sikres gode økonomiske ordninger som gir forutsigbarhet i hverdagen. Kommunene må sikre rettssikkerheten til mennesker med utviklingshemninger ved at faglig forsvarlige dokumenterte tiltak er forsøkt først, før det brukes tvangstiltak. Det må innføres nasjonale normer for kvalitet og omfang av TT-tjenester og arbeids- og utdanningsreiser.
SV vil bedre ordningene til pårørende med pleietrengende familiemedlemmer. Ordningen med brukerstyrte personlige assistenter må styrkes, og det må rekrutteres flere støttekontakter. I tillegg må de eksisterende støttekontaktordningene bedres. Ansvaret for habilitering av barn og koordinering av tjenester bør lovhjemles også i opplæringslov og barnehageloven i tillegg til helselovgivningen.
SV i sosiale medier
Ledervalg 2012













