En bedre eldreomsorg
Foto: Stig Marlon Weston
SV vil sikre alle innbyggere i Norge et godt helsetilbud, uavhengig av størrelsen på lommeboka eller hvor i landet du bor.
Mange opplever store mangler i de kommunale pleie-og omsorgstjenestene. Dette skaper utrygghet, engstelse og unødig lidelse både for den enkelte og for de pårørende. Økt levealder og økningen i antall eldre med til dels omfattende pleie-og omsorgsbehov vil føre til behov for bedre kvalitet i disse tjenestene i årene som kommer.
Et nært og godt offentlig helsetilbud
Nærhet til helse og omsorg gir trygghet i hverdagen. SV arbeider for at alle innbyggere har nærhet til et godt helsetilbud. Det viktigste helsearbeidet foregår der folk jobber og bor. Vi kan hindre skader og sykdom hvis vi satser på forebyggende arbeid i barnehagen, på skolen og på arbeidsplassen. Det handler om å løse problemene mens de er små.
SV vil styrke det offentlige helsevesenet, og redusere bruken av private helsetjenester. Pasientens behov skal avgjøre hvilket tilbud man får, ikke lommeboka eller hvor i landet man bor. Vi vil redusere egenandelene og gjøre det billigere å gå til tannlegen ved å likestille tannbehandling med andre helsetjenester.
SV mener folks helsetilbud er for viktig til å overlates til markedet. Derfor vil vi at sykehusene skal styres mer demokratisk enn i dag. Slik vil vi sikre at pasientenes behov står i sentrum, ikke økonomisk profitt. Stortinget skal vedta en nasjonal helseplan som tar stilling til prioriteringer og ansvarsfordeling.
SV vil:
- Styrke og utvikle lokalsykehusene, og sikre gode desentraliserte helsetjenester over hele landet
- Avvikle foretaksmodellen, og fjerne bruken av stykkprisfinansiering
- Styrke lavterskeltilbud som helsestasjonene og skolehelsetjenesten
- Foreslå en forpliktende opptrappingsplan for primær helsetjenesten, med fokus på forebygging og rehabilitering
- Fortsette opptrappingen innenfor psykisk helsevern og på rusfeltet, med økt fokus på forebygging og rehabilitering
Fornøyde ansatte sikrer god eldreomsorg
Alle skal ha trygghet for at det finnes et godt tilbud om omsorg og pleie den dagen man har behov for det. SV arbeider for at omsorgstilbudet legges bedre til rette for den enkelte, og for at de som trenger omsorg må forholde seg til færrest mulig personer.
De som jobber med helse og omsorg gjør noen av Norges viktigste jobber. De pleier oss når vi blir gamle og tar vare på oss når vi blir syke. De fleste av dem er kvinner, og mange sliter seg ut med tunge løft, lange dager og lav lønn.
SV vil:
- • Øke grunnbemanninga i pleie- og omsorgssektoren
- • Bygge ut 12.000 nye omsorgsplasser innen 2015
- • Innføre en nasjonal minstenorm for legedekning ved norske sykehjem
- • Gi eldre og pårørende innflytelse over omsorgstilbudet
- • Øke lønna til ansatte i pleie- og omsorgstjenesten gjennom en likelønnspott
- • Gi rett til overtidsbetaling for arbeid ut over stillingsbrøken
Sist endret: 13.08.2009 kl. 16:09
SV i sosiale medier
Ledervalg 2012













