SVs nærings- og distriktspolitikk
Foto: Statkraft
SVs næringspolitikk bidrar til økt sysselsetting, miljøvennlig produksjon og arbeidsplasser over hele landet. Dette er viktige mål som ikke kan overlates markedskreftene. Det offentlige må derfor føre en aktiv næringspolitikk.
En næringspolitikk for framtida
Industri- og næringspolitikken må bidra til å løse klima- og miljøproblemene. Målet er å gå fra et næringsliv som i for stor grad skaper klimaendringer, til et næringsliv som i større grad skaper verdier ved å løse klimaproblemet. Verdens miljøteknologimarked er i sterk vekst. Her ligger store muligheter for norsk næringsliv. Den offentlige støtten til forskning, utvikling og bruk av ny miljøvennlig teknologi må styrkes.
SV vil invitere industrien med på forpliktende avtaler om teknologistandarder og tiltak for klimareduksjoner. Vi vil øke avskrivingssatsene i industrien for å stimulere til modernisering og omlegging til miljøvennlig teknologi. SV vil satse på kunnskapsbedrifter som bidrar til mer forskning og utvikling på miljøområdet. SV vil ha mer og bedre forskning.
SV vil:
- Styrke Innovasjon Norge, blant annet gjennom ordningene med forskningskontrakter.
- Innføre bedre avskrivningsregler
- Satse på forskning og teknologiutvikling innen havbasert vindkraft og andre fornybare energikilder.
- Styrke mulighetene til kompetanseoverføring mellom næringslivet og forskningssektoren gjennom flere stipendiater delfinansiert av bedrifter, utveksling av personell, traineeordninger og andre former for samarbeidsavtaler.
- Øke den offentlige støtte til anvendt forskning i bedriftene, blant annet gjennom låneordninger.
- Bruke forskning og innovasjon et kriterium for statens innkjøpspolitikk.
Arbeidsplasser over hele landet
Store verdier skapes i distriktene. Denne verdiskapingen kommer imidlertid ikke av seg selv. Det offentlige må bidra med god infrastruktur. SV vil prioritere opprustning av veinettet i distriktene, arbeide for en storsatsing på jernbaneutbygging, samt et bedre ferje- og hurtigbåttilbud. Det er også viktig med et bredbåndstilbud med stor kapasitet over hele landet.
Innovasjon Norge må bruke en større andel av sine midler til å skape vekst utenfor pressområder. SV vil styrke markedsføringen av Norge som reisemål. SV vil styrke naturbasert turisme, blant annet ved å foreslå en sertifiseringsordning for bedrifter som driver med økoturisme. Innovasjon Norge må styrkes slik at de kan bidra mer til næringsutvikling basert på turisme.
SV vil:
- Tilføre Såkornfondene (Ryanfondene) mer statlig kapital for å skape flere arbeidsplasser i distriktene
- Lokalisere statlige arbeidsplasser til ulike byer og tettsteder. Prinsippet bør være at flere statlige arbeidsplasser legges andre steder enn Oslo
- Utjevne nettleia slik at den blir billigere i distriktene
- Arbeide for et godt flytilbud der jernbane ikke er et alternativ
- Opprettholde et sterkt landbruk i distriktene. I tillegg på satse bygdenæringer, noe som vil bidra til økte inntektsmuligheter i landbruket
- Ha et godt utdanningstilbud over hele landet
- Ha posttjenester med god kvalitet og lik pris i hele landet. SV vil avvise EUs postdirektiv.
Sist endret: 26.06.2009 kl. 01:36
SV i sosiale medier
Ledervalg 2012













