KrF gjør seg små
Foto: Audun Garberg/SV
Hvorfor velger KrFs Knut Arild Hareide å latterliggjøre SVs kritikk av Statoils lobbykampanje for oljeboring i Lofoten (DB 9. november)?
Hvorfor velger han ikke i stedet å bruke spalteplassen på å diskutere sak?Syns han lobbykampanjen er akseptabel? Eller tror han at KrF får økt oppslutning gjennom å rakke ned på SV?
For oss som anser denne saken som den største miljøsaken i Norge nå, er det uansett skuffende at Hareide plasserer seg selv og partiet på sidelinja, i stedet for å bidra til en opplyst debatt. Saken handler nemlig om følgende: Statoil driver en massiv lobbykampanje på bakgrunn av svært tvilsomme tall og fakta, for å presse fram oljeboring i noen av våre mest sårbare og verdifulle naturområder. Og de gjør det midt oppe i avgjørende klimaforhandlinger. Det kan ikke være slik at SV da skal la være å si sin mening, fordi vi er i regjering! Samtidig har delprivatiseringen av Statoil satt skranker for statens muligheter til å styre selskapet. SV arbeider nå for en tydeligere eierskapspolitikk, særlig mht. klima og miljø. I tillegg vil vi forbeholde oss retten til å løfte fram viktige debatter om Statoils strategier og veivalg.
Det bør forventes av miljøengasjerte partier, enten de er i posisjon eller i opposisjon, at de bidrar til et kritisk søkelys på et stort og viktig selskap som Statoil. Ikke minst når selskapet ved hjelp av tvilsomme tall og fakta forsøker å presse fram en beslutning som vil virke svært negativt både for fiskerinæring, reiseliv, naturverdier og norsk klima – og miljøpolitikk. KrF er velkomne til å bidra.
Av Inga Marte Thorkildsen (SV), stortingsrepresentant. Svarinnlegget stod på trykk i Dagbladet 10. november 2009.
Sist endret: 10.11.2009 kl. 15:23
SV i sosiale medier
Ledervalg 2012













