– Industrien er en del av løsningen på klimaproblemet
Foto: Michael Bo Bergman
SVs Inga Marte Thorkildsen og Norsk Industris Stein Lier Hansen er enige om at det må settes inn oljepenger i et klimatiltaksfond for å rense og redde forurensende norsk industri.
- SV vil ha en klimapolitikk som reduserer utslipp drastisk og samtidig legger til rette for fremtidens industri og arbeidsplasser, sier SVs Inga Marte Thorkildsen.
Etter en sjarmoffensiv i flere Grenlands-bedrifter som har store CO2-utslipp, presenterte Inga Marte Thorkildsen plattformen som skal bidra til å redde norsk industri: Det må brukes oljepenger til å gi landbasert industri rammevilkår som gjør at den vil satse i Norge.
- Dersom vi skal oppfylle klimamålene uten at alle bidrar, så må vi parkere bilen alle mann. Det tror jeg ikke det er særlig stor stemning for, så derfor må vi opprette et fond som er stort nok til at det utløser investeringsvilje hos industrien, sier Thorkildsen til NRK
Felles krav
SV og Norsk Industri går nå ut med et felles krav:
- Vi mener at de to milliarder kronene som kommer fra CO2-avgiften, bør øremerkes til et fond som brukes til miljøvennlige investeringer i industrien. Slike investeringer blir ikke gjort i dag, fordi prisen er for høy, sier Stein Lier-Hansen, leder for Norsk Industri til VG.
Det er oljeindustrien på norsk sokkel som i hovedsak betaler CO2-avgift i dag, mens industrien på land er pålagt å kjøpe klimakvoter. Nå ønsker Hansen og Thorkildsen at inntektene fra avgiften skal brukes til å kutte utslipp hos industrien på land.
Stein Lier Hansen, som tidligere har vært statssekretær i Arbeiderpartiet, kritiserte deler av sitt eget partiet og forvaltningen som har gamblet på at det skal bli en global kvotehandelsavtale.
– Det eneste som virker inntil vi får til en slik avtale er fond. Det går an å kombinere en god klimapolitikk med en god industripolitikk. Men da må industrien få rammebetingelser som gjør at den kan konkurrere internasjonalt, sa han, og støttet Thorkildsens innspill om at Norge i likhet med mange andre land må få et klimatiltaksfond.
– Dette vil gjøre det mulig raskere å kunne investere i moderne teknologi som gir renere produksjon og konkurransedyktige bedrifter, sa sjefen for Norsk Industri.
- Det blir ingen industridød med SV. Det er ingen mening i å pålegge industrien tiltak som gjør at arbeidsplasser flyttes ut av landet og de globale utslippene øker sier Inga Marte Thorkildsen til VG.
En artikkel om dette stod på trykk i VG 8. Februar
Se også NRKs artikkel her.
Følg Inga Marte på Facebook
Les også Alf Holmelid om klimafondet.
Sist endret: 10.02.2012 kl. 16:57










