NHO på ville veier
Foto: Stig Marlon Weston
NHO er mer opptatt av å snakke høyrepolitikk enn næringspolitikk, sier SVs Alf Holmelid.
Torsdag 5. januar arrangerte NHO sin årlige konferanse om utfordringer og muligheter for norske bedrifter. I år valgte NHO å sette fokus på privatisering av velferdstjenester og kommunesammenslåing.
- Store deler av vårt eksportretta næringsliv står overfor en krevende økonomiske utfordringer. I denne situasjonen er det underlig at NHO velger å fokusere på privatisering av velferdstjenestene framfor å ta fatt i utfordringen som eksportindustrien står overfor. Det virker som om NHO er mer opptatt av høyreideologi enn av næringsutvikling, sier Holmelid.
Holmelid valgte å droppe NHO-konferansen til fordel for et besøk på Alcoas aluminiumsverk på Lista.
- Der fikk jeg presentert et spennende og innovativt prosjekt som kan revolusjonere verdens aluminiumsproduksjon. Det er slike teknologisatsinger vi må ha mange av dersom norsk industri og teknologisk kompetanse skal bli sterkere. Prosjektet har fått støtte fra den nye miljøteknologiordninga i Innovasjon Norge, og det har medvirket til at konsernet la det utviklingsprosjektet til et norsk verk, sier Holmelid.
Miljøteknologiordningen ble opprettet av den rødgrønne regjeringa. Den gir tilskudd til utvikling og investeringer i miljøteknologi i Norge. Bedrifter i alle størrelser, over hele landet kan søke. Miljøteknologi omfatter renseteknologi, mer miljøvennlige produkter og produksjonsprosesser, mer effektiv ressurshåndtering og teknologiske systemer som reduserer miljøpåvirkningen.
Dette kan få tilskudd:
- Kostnader til prosjektering og utvikling av pilot- og demonstrasjonsanlegget
- Investeringskostnader ved bygging av anlegget
- Kostnader med igangkjøring og testing etter driftsstart
Sist endret: 06.01.2012 kl. 11:50










