ulike mennesker - like muligheter
English Español Samegillii LeseWeb

SV SENTRALT

Akersgata 35
0158 OSLO

Telefon direkte:21933300
E-post: post@sv.no


- Oljesand en feilinvestering

Foto: Michael Bo Bergman

EU-kommisjonen har nå foreslått endringer som vil gjøre oljesandbensin nesten umulig å omsette i Europa. - SV har hele tiden ment at Statoil gjorde en feilinvestering ved å gå inn i oljesand, sier SVs Inga Marte Thorkildsen, som er glad for forslaget.

 

EU-landene skal etter Drivstoffkvalitetdirektivet redusere CO2-utslipp fra drivstoff. I det nye forslaget fra EU-kommisjonen foreslås det grenseverdier for beregning av CO2-utslipp for ulike typer drivstoff. Siden den foreslåtte verdien for oljesand er mye høyere enn vanlig bensin vil dette føre til at oljesandbensin trolig ikke blir omsatt i Europa.

- Kan Vi være bekjent av at Norges fremste oljeselskap satser på at klimapolitikken vil feile? Vi mener at svaret er nei, sier Thorkildsen til Dagsavisen.

Oljesandbensin gir 23 prosent mer utslipp enn vanlig bensin og det er uforenelig med EUs mål om å kutte utslippene med 6 prosent.

- Klimaargumentene blir bare tyngre. Nå viser det seg at dette også kan bli et tapsprosjekt for Statoil. Det norske folks oljeselskap må ta samfunnsansvaret sitt på alvor, sier Thorkildsen.

Les hele saken i dagsavisen 11.10.2001


Sist endret: 11.10.2011 kl. 15:25

SV i sosiale medier


Hva skjer?

Nyhetsbrev

Logg inn