ulike mennesker - like muligheter
English Español Samegillii LeseWeb

SV SENTRALT

Akersgata 35
0158 OSLO

Telefon direkte:21933300
E-post: post@sv.no


Oljesand og kull svekker norske interesser

Foto: SV-fotograf

– Vi undergraver vår miljøpolitikk og norske økonomiske interesser hvis vi hevder at kull er helt fint og at verden trenger mer kull, og vi i tillegg argumenterer for at oljesand også er like bra, sier Erik Solheim.

For en måneds tid siden uttalte oljeminister Ola Borten Moe at kull vil være viktig for verden i all overskuelig framtid. De siste dagene har Moe under sin reise i Canada og USA forsvart Statoils oljesandprosjekt. Ved å gjøre dette bidrar Moe til å svekke argumentene for norsk gass og olje med langt lavere CO2-utslipp fra utvinningen enn oljesand, mener Solheim i følge Dagens Næringsliv.

- Dette er stikk i strid med det vi lenge har sagt, nemlig at norsk gass på kort sikt kan være en del av miljøløsningen for Europa, om det erstatter kull og mer forurensende oljeprodukter som oljesand, sier Solheim.

Les hele saken i DN.no


Sist endret: 08.11.2011 kl. 15:16

SV i sosiale medier


Hva skjer?

Nyhetsbrev

Logg inn