SV vil avvikle pelsdyrnæringen
Foto: Rune Kongsro
Debatten om vi fortsatt bør ha en pelsdyrnæring her i landet har gått høyt den siste uka. SVs leder er ikke i tvil: - Denne næringen bør avvikles, sier Kristin Halvorsen.
- Vi ser at dette ikke er en næring som folk på sikt ikke vil akseptere. Næringen kommer ikke til å holde en dyrehelse som er akseptabel. Da er det mest realt å si fra allerede nå. Dette bør avvikles. Og så bør man bli enige om en frist for den avviklingen, sier Halvorsen til NRK.
Forrige helg gikk tusenvis i fakkeltog mot pels i flere norske byer. Bakgrunnen for det store engasjementet mot pelsdyroppdrett er avsløringene av dyremishandling ved mange anlegg.
– Det har i årevis vist seg umulig for pelsdyrnæringen å sørge for en forsvarlig behandling av dyrene. Vi vil heller bruke de 40 millionene som oppdretterne får i fôrtilskudd, til ulike omstillingstiltak, sa Snorre Valen til NTB tidligere i høst.
Les mer om saken hos VG og NRK
|










