ulike mennesker - like muligheter
English Español Samegillii LeseWeb

SV SENTRALT

Akersgata 35
0158 OSLO

Telefon direkte:21933300
E-post: post@sv.no


Strømregninga kan kuttes med 4 milliarder

Foto: Bernt Sverre Mehammer

- Nordmenn kan spare fire milliarder i strømutgifter i året hvis vi gjør som England, sier SVs Heikki Holmås. Han ønsker energisparetiltak med sosial profil.

Solcellepanel.

Heikki Holmås på befaring i London desember 2011.

Holmås vil adoptere britenes energisparetiltak med sosial profil.

Denne uka har Holmås vært i London og sett hvordan britisk miljøpolitikk er satt ut i praksis når han besøkte nye miljøvennlige leiligheter i East Ham og energirestaurerte kommunale bygårder i Sør-London.

- Utrolig spennende hva de har fått til ved hjelp av deres omfattende energisparekampanje. Her er energileverandørene pålagt å betale for gjennomføringen av energisparetiltak i husholdningene og halvparten skal gå til de som har dårligst råd, sier Holmås til Dagbladet.

Holmås får støtte fra Guro Nereng, Bellonas fagrådgiver på energieffektivisering og Tore Strandskog i Norsk Teknologi.

- Eksemplene fra Storbritannia er glimrende. Kriteriene er inntekts- og trygdebaserte. Effektiviseringen er oftest gratis for sluttbrukeren. Og aller best: For hvert pund som de prioriterte gruppene har investert i tiltak vil de få tilbake 17 pund i besparelser, forklarer Nereng i Dagbaldet.

- Potensialet for å spare strøm og annen energi for norske boligeiere er beregnet til 8 TWh innen 2020. Å utnytte dette potensialet er viktig av miljøhensyn, sier Holmås.

Han jobber nå for å etablere en langt bedre tilskuddsordning.

- Den må ha litt trøkk, sånn som den britiske, slik at vi får kuttet energibruken i eksisterende bygninger. Regjeringen jobber med en stortingsmelding om bygningspolitikken der en ny ordning som får fart på energisparingen må komme på plass, sier Holmås.

Les hele saken i Dagbladet, side 20, 7. desember 2011.

Les mer om SVs politikk på energisparing her.

Følg Heikki Holmås på facebook!

 


Sist endret: 07.12.2011 kl. 14:50

SV i sosiale medier


Hva skjer?

Nyhetsbrev

Logg inn