ulike mennesker - like muligheter
English Español Samegillii LeseWeb

SV SENTRALT

Akersgata 35
0158 OSLO

Telefon direkte:21933300
E-post: post@sv.no


Vil selge rødgrønn modell til Europa

Bård Vegar Solhjell

Foto: Stig Weston

- Hvorfor det er slik at noen samfunn holder sammen, har et fellesskap slik vi har opplevde særlig de siste ukene, mens andre folk opplever dyp konflikt, dette er blant spørsmålene SVs nestleder Bård Vegar Solhjell stiller i boka si som trolig kommer ut senere i høst.

Dagbladet skriver at boka, som kan komme ut allerede på seinhøsten, har arbeidstittelen "Solidaritet på ny". I den skal Solhjell ta for seg fellesskap og konflikt i politikken.

- Med det mener jeg å stille spørsmål om hvorfor det er slik at noen samfunn holder sammen, har et fellesskap slik vi har opplevde særlig de siste ukene, mens andre folk opplever dyp konflikt.
- Storbritannia og Israel opplever voldsomme opptøyer og stor konflikt innad i sine samfunn. Det er ikke naturgitt. Det handler om politikk, sier Solhjell.

Rødgrønn modell

SVs parlamentariske leder mener det er på tide at Europa ser til Norge og den rødgrønne regjeringen.

- Den rødgrønne regjeringen er kanskje den viktigste modellen for hvordan venstresida kan komme til makt i Europa. Vi ser en gryende debatt i Europa, da særlig Nederland, Tyskland og alle de nordiske landene om hva venstresida kan gjøre. En del av venstresida må forenes som den rødgrønne modellen, sier Solhjell og legger til:

- Det stor interesse for det rødgrønne samarbeidet i mange av disse landene. Jeg er helt overbevist om at det er en oppskrift på å etablere mer varige sentrum-venstre konstellasjoner som kan skape varig endring også i Europa, sier han.

Les hele saken på dagbladet.no


SV i sosiale medier


Hva skjer?

Nyhetsbrev

Logg inn