ulike mennesker - like muligheter
English Español Samegillii LeseWeb

SV SENTRALT

Akersgata 35
0158 OSLO

Telefon direkte:21933300
E-post: post@sv.no


Vil styrke asylsøkeres rettssikkerhet

Heikki Holmås

Foto: Mats Lillesund

Heikki Holmås (SV) vil erstatte Utlendingsnemda med en egen flyktningdomstol.

SV vil styrke asylsøkeres rettssikkerhet ved erstatte Utlendingsnemnda (UNE) med en egen domstol etter svensk modell.

- Hensikten er å gi asylsøkere en behandling etter vanlige rettsprinsipper, sier Holmås.

To nye dommer som slår fast at nemnda brøt loven da den ville kaste ut to barnefamilier som har vært lenge i Norge. Holmås har lenge frykter at dagens klageordning ikke garanterer for asylsøkernes rettigheter.

– Når det er slik at Utlendingsnemnda flere ganger har tapt saker kan det være et tegn på at rettssikkerheten ikke er god nok med dagens system, sier han.

Av 20 saker som Advokatforeningen har tatt til retten, har UNE tapt i 11 av dem. Et utvalg vurderer nå om dagens ordning er den beste, og skal bestemme seg innen desember.

Fra SVs arbeidsprogram

SV vil styrke asylsøkeres rettssikkerhet. Dagens system er for lukket, for lite etterprøvbart og for lite forutsigbart. Utlendingsnemnda bør derfor erstattes av et system med særdomstol som i Sverige. Slik vil asylsøkere få mulighet til å prosedere sine saker, og vanlige rettsprinsipper vil legges til grunn for behandlingen. I en slik omlegging må regjeringen likevel beholde sin adgang til å styre utlendingsfeltet gjennom forskrifter slik at feltet ikke avpolitiseres.

Fakta: Dette er Utlendingsnemda

UNE er administrativt underlagt Justis- og politidepartementet, og behandler klager på Utlendingsdirektoratets vedtak etter reglene i utlendingsloven og utlendingsforskriften. UNE er et politisk uavhengig forvaltningsorgan. Departementet kan ikke instruere om lovtolking, vurdering eller avgjørelser i enkeltsaker (unntatt i saker som gjelder hensynet til rikets sikkerhet, eller utenrikspolitiske hensyn).


Sist endret: 11.03.2010 kl. 09:46


SV i sosiale medier


Ledervalg 2012


Hva skjer?

Nyhetsbrev

Logg inn