Foto: Harald Jørgensen
Marianne Borgen og Akhtar Chaudhry innledet på møtet "Barn på flukt"
Marianne Borgen og Akhtar Chaudhry innledet til møtet: Barn på flukt"-
Uttalelse vedtatt på møtet: Året etter at Norge feiret Fridtjof Nansen for bl.a. hans innsats for flyktninger i verden skal 460 barn, som har levd størsteparten eller hele sitt liv i Norge, tvangs «returneres» . Mange av disse barna er norske og kjenner ikke andre språk og land. De har i lang tid levd i angst for at politiet skal komme en natt å pågripe dem og deres foreldre.
Stopp denne skammelige og uverdige behandling av barn i strid med FNs barnekonvensjon!
Noen punkter fra Akhtars innledning:
Barn som er i Norge må få barnehage og skole.
SV vil ikke sende tilbake de som kom som barn når de blir voksne, dvs 18 år.
Dublin 2: asylsøkerne skal sendes tilbake til første landet (i.a. Hellas, Italia). SV vet at det ikke er godt for barna der.
Det er nylig kommet et krast brev fra FN-komite som kritiserer Norge for ikke å ta vare på barna (asyl/flyktninger).
Stor enighet i Stortinget om en streng innvandringspolitikk bare SV, V og Krf er rause. SV holder i AP. Det er ingen bølgekraft for en raus innvandringspolitikk, bare enkelte oppslag i media.
SVs lokallag må gjøre en jobb for å bidra til forståelse og oppmerksomhet om asylpolitikken:
• Lokalaviser: gi asylbarna et ansikt. Gjerne sammen med de i AP som er enige
• Facebook
• BU. Kunnskap. Hvor mange flyktninger i bydelen, hva betyr retur i praksis
• Besøk asylmottak
• Lag pressgrupper. Det er uenighet om politikken i regjeringa, derfor er meldinga «Barn på flukt» stadig utsatt.
Noen punkter fra Mariannes innledning:
Det er ikke kriminelt å søke asyl. FNs rettigheter gir rett til å søke asyl. Hun minner om hennes egen familie som under 2.verdenskrig hjalp norske flyktninger til Sverige. De ble ikke kalt «menneskesmuglere».
De fleste som søker asyl i dag kommer fra land i krig og konflikt: Afghanistan, Eritrea, Somalia, Irak også «statsløse» fra Palestina. Tidligere var det 15.000 som søkte asyl i Norge, i 2011: 9.100, de fattigste landene får flest flyktninger.Når AP skryter av at en «stram flyktningepolitikk" virker i Norge, så øker asylsøkerne i andre land.
Barn
Det var 800 barn av de 9.100 som søkte asyl i fjor. Barna var fra 50% fra Afghanistan, 20% fra Somalia. 90% var gutter.
Skammelig behandling av disse barna. De får ikke samme omsorg som andre barn i Norge. Den rød-grønne regjeringa vår vedtok at barna når de blir voksne, 18 år, kan returneres.
Forvaltningen vedtar retur av familier med barn som har bodd i Norge hele livet eller mange år, uten å ta humane hensyn og barns rettigheter. De følger ikke Stortingets intensjoner.
I meldinga «barn på flukt» - når den kommer - vil det også være familier som ikke oppfyller kravene til asyl og som må returnere, men da må det lages gode returordninger.
Individuelle behandling
Det skal være individuell behandling av hver søknad for hvert barn. Dette mener mange ikke skjer, og Marianne har utfordret Barneombudet til å se på utvalg - f.eks. 100 - av de ca. 500 sakene som gjelder barn og undersøke om de har fått individuell behandling. Barneombudet – som ble opprettet i 1981 – har en unik innsynsrett i enkeltsaker. Men denne utfordringen har ikke barneombudet tatt. Unnskylding: ikke ressurser. Men nå har advokater tilbudt sin hjelp. SV (lokallag, o.a) kan presse på for at – det nye barneombudet som ansettes snart – kan gjøre denne undersøkelsen.(Dårlig begrep, de har identitetspapirer, men mangler bare oppholdstillatelse)
Det er kanskje 18.000 i Norge og ca. 10 – 12.000 i Oslo. Da regjeringa i 2010 fratok «papirløse» muligheten til å få skattekort, har det ikke ført til at mange returnerer, men nå jobber svart/kriminelt for å skaffe seg penger. Uverdig for familier og barna.
Fakta om innvandring til Norge i 2011:
• 4.000 fikk asyl
• 12.900 familiegjenforening
• 9.900 arbeidstillatelse
Ref: Harald Jørgensen
Sist endret: 14.05.2012 kl. 13:23
