ulike mennesker - like muligheter
English Español Samegillii LeseWeb

ÅS SV

v/ Kristine Lien Skog
Emiliesvei 20b

1430 ÅS

Mobiltelefon:95161361E-post: hege@opoint.com

LOKALLAGSLEDER
Kristine Lien Skog

KOMMUNESTYREGRUPPA
Hege Opedal
Jan Sjølli
Pål Vedeld
Roberto Puente Corral
Saroj Pal


Kulturhus, kulturhus og atter kulturhus

Kilde: Østlandets Blad - papirutgaven. Publisert 3. september 2011.

Mer samstemte går det neppe an å bli. Alle listetopper i Ås vil ha liv i kulturhuset.

Mer om...

ÅS: For fire år siden hadde seks av åtte politikere kulturskolen som prioritert kulturoppgave. Nå er det kulturhuset som gjelder.

Alle er enige om at huset skal i bruk. Hvordan det skal skje, og hva innholdet skal være, er mer sprikende.

Bærekraftig drift

Frp vil fylle huset med lokale kulturutøvere i alle aldre og varianter. Senterpartiet vil ha både lokale krefter og profesjonelle aktører inn i huset.

Høyre vil ha det listetopp Gro Haug kaller bærekraftig drift av Ås kulturhus. Mens ordfører Johan Alnes er rund i formuleringene, og vil bruke «noe mer penger på å fylle kulturhuset med innhold»

Rimelig pris

KrF vil fylle huset med et bredt kulturtilbud til hele befolkningen, og sikre det lokale kulturliv innpass.

SVs nykommer Hege Opedal vil åpne kulturhuset for kino og scenebruk.

Venstres Jorunn Nakken vil ha «ambisiøs, offensiv drift og mangfold av tilbud fra lokale krefter og profesjonelle aktører». Hun lover også at lag og foreninger skal kunne leie kinosal og andre kommunale lokaler til rimelig pris. Hva som er rimelig, utdypes ikke.

Flott med enighet

– Det er flott med såpass tverrpolitisk enighet om å satse på kultur. Jeg er overbevist om at dette blir et flott kulturtilbud, sier Aleksander Krogh Plur.

Kulturskolerektoren i Ås har på grunn av sykdom i administrasjonen nettopp overtatt oppgaven med å utarbeide anbudsgrunnlag for drift av kulturhusets kino, scene, vestibyle og storkjøkken.

Komplisert

– Det er komplisert. Blant annet fordi vi ikke vet om andre kommuner som har lagt ut sitt kulturtilbud på anbud. De fleste steder har kommunal drift av kulturhus, slik som Ski og Oppegård. Problemet er å sikre den bredden man ønsker, sier Krogh Plur.

Anbudene skal lyses ut i høst. I løpet av høsten skal det også ansettes kulturhuskoordinator.

Ting tar tid

– Når kan huset være i drift?

– Deler av det, som store sal, lille sal og møterom, kan være i drift så fort kulturhuskoordinatoren er på plass. Kinosalen vil ta lenger tid, avhengig av hvem som skal drive og hvilke forutsetninger som legges til grunn.

– Hva kan politikerne gjøre for å få huset raskt igang?

– Det er ikke så mye de kan gjøre. Det må eventuelt være hvis det blir behov for tilleggsbevilgninger, sier Krogh Plur.

Gro Birgitte Røiland gro.roilandoblad.no


SV i sosiale medier


Hva skjer?

Nyhetsbrev

Logg inn