SKOLESITUASJONEN i Ytre Enebakk
Foto: Fred Chr. Finsen
Som kjent ble det i Kommunestyrets møte 9.5.11 vedtatt å bygge en 4 eventuelt 5 parallellers skole for hele Ytre Enebakk på Kvernstua.
SV hadde dette alternative forslaget:
Det utredes 2/3-parallellers skole på Kvernstua og bevaring av Ytre Enebakk skole som en 2/3-parallers skole med maksimum 450 elever på hver skole.
Forslaget fikk bare SV’s 2 stemmer.
SV går imot bygging av en gigant-skole for våre elever og ønsker i stedet en middels stor barneskole på Kvernstua og bevaring av en middels stor YES.
SV har disse begrunnelser for sitt standpunkt:
- Opplæringsloven har helt til siste revisjon hatt en anbefalt maksimum skolestørrelse på 450 elever. (Slike maksimumsnormer ble fjernet fra lovteksten for noen få år siden.)
- En 4/5-parallers skole på Kvernstua vil kunne gi opp mot 35 klasser og 875 elever (med et gjennomsnittlig elevtall på 25 per klasse).
- Dette fører til et stort skolemiljø med risiko for uoversiktlighet og utrygghet for elevene, som i følge forskning kan føle seg mindre knyttet til en stor skole.
- Tilhørighet til en klasse, til skolen og til nærmiljøet er viktig.
- Forskning viser at store skoler kan gi noe reduserte kostnader per elev, men samtidig må skoleledelsen styrkes med flere i ledelsen (avdelingsledere), som vil øke driftsutgiftene.
- Kostnader per elev er avhengig av elevtallet i klassene. For å redusere kostnadene må klassene fylles opp, som kan gi elevene dårligere læringsutbytte og forverret arbeidssituasjon for lærerne.
- Forskning viser at læringsutbyttet står og faller med forholdet lærer – elev og oppfølging av den enkelte.
- Forskning viser at skolens samlede læringsutbytte er avhengig av forholdet mellom rektor og lærerne og oppfølging av den enkelte.
- Forskning viser at å gi rektor flere økonomisk-admnistrative oppgaver kan føre til mindre tid og mulighet for oppfølging, oversikt, personalkunnskap og pedagogisk ledelse.
- Forskning viser at rektors betydning som pedagogisk leder er viktig for skolens samlede læringsutbytte.
- Personalledelse – med tilhørende medarbeidersamtaler – vanskeliggjøres på store skoler.
- En skole i nærmiljøet er viktig for å skape tilhørighet og samarbeid med skolen. Foreldre føler seg mer forpliktet og interessert i skolens virksomhet når skolen ikke er sentralisert.
- 2 barneskoler i Ytre Enebakk vil føre til mindre behov for skyss – både i forhold til eventuell buss/drosje og i forhold til privatkjøring. Erfaringene viser at sentralisering av skoler fører til at flere kjører barna til skolen. Dette er uheldig i forhold til trafikk og forurensning og i forhold til fysisk aktivitet. At elevene kan gå til skolen, er ”gratis” fysisk trening og frisk luft.
- Enebakks økonomiske situasjon tilsier at det er urealistisk å planlegge et stort prosjekt med 4/5 paralleller, som vil medføre en kostnad på mer enn 200 millioner kroner og driftsutgifter i form av renter og avdrag på mellom 10 og 16 millioner hvert år.
- I tillegg kommer den forsterkede enheten på YES, som ikke er med i planleggingen av Kvernstua.
- Ytre Enebakk skole er fortsatt brukbar i flere år – spesielt når elevtallet kan være på ca. 350 elever – med nødvendig vedlikehold. Til skolen på Kvernstua står ferdig, vil det bli nødvendig med modul-bygg. Deretter kan skolen rehabiliteres i et mindre omfang p.g.a. færre klasser – f. eks. 14 (2 paralleller) og 350 elever.
Gi barna i Ytre Enebakk et oversiktlig og trygt skolemiljø med kort vei og godt miljø!
Kjell C. Hovde
Rektor
3.-plass på SV’s liste til kommunevalget 2011










