ulike mennesker - like muligheter
English Español Samegillii LeseWeb

ELVERUM SV

v/ Mette Mikkelsen
Damhaugveien 18

2406 ELVERUM

Telefon direkte:62430037
Mobiltelefon:97720804E-post: mettemikke@gmail.com

LOKALLAGSLEDER
Mette Mikkelsen

KOMMUNESTYREGRUPPA
Eldri Svisdal


Omsorg for private investorer eller for de gamle og sjuke?

Eldrebølgen fører til at vi må ha flere tusen flere hender i kommunenes pleie- og omsorgssektor de kommende åra.

Eldrebølgen fører til at vi må ha flere tusen flere hender i kommunenes pleie- og omsorgssektor de kommende åra. Den varslede samhandlingsreformen vil dessuten føre med seg at kommunene vil ha en større del av ansvaret for rehabiliterings- og spesialisttjenesten. Dette vil gi økte utfordringer når det gjelder rekruttering av godt kvalifisert personale.

I en slik situasjon er det ekstra viktig å skape gode arbeidsforhold, slik at den kommunale helse- og omsorgssektoren vil bli en attraktiv arbeidsplass. Det folk etterspør er arbeidsplasser med større stillingsbrøker, utviklingsmuligheter, gode turnusordninger og pensjonsrettigheter. Mennesker som skal gi andre omsorg må også få omsorg sjøl. De må føle at arbeidsgiveren bryr seg om dem. Et minimumskrav i en god personalpolitikk er at arbeidsgiver oppfyller krava i loven og tariffavtalen.

Trygghet i arbeidsforholdet er et viktig stikkord. At virksomheter settes ut på anbud og at ansatte til stadighet opplever å måtte skifte arbeidsgiver skaper utrygge ansatte. Ekstra ille blir det når den nye arbeidsgiveren ikke oppfyller minimumskrava i arbeidsmiljøloven og tariffavtalen. Dobbeltvakter og lavere pensjoner virker ikke rekrutterende!

Den borgerlig styrte Oslo kommune har vært førende når det gjelder privatisering av kommunale virksomheter. Privatisering og anbudskonkurranser skulle gi billigere og bedre omsorgstjenester og forhold for ansatte. Adecco-skandalen viser at ingen av disse lovnadene holdt vann. Forholda for pasienter og ansatte var så dårlige at Oslo kommune måtte overta drifta av flere av sjukehjemma. Det viste seg å være flere brudd på avtalen med kommunen, arbeidsmiljøloven og tariffavtalene. Dette er ikke første gang at Oslo kommune har måttet overta drifta av sjukehjem fordi de private firma ikke overholder avtaler og leverer gode nok tjenester. I Oslo har dette bl.a. skjedd på Manglerud- og St.Hanshaughjemmet. Andre kommuner som har gitt seg ut på privatiseringsbølgen har opplevd det samme.

I etterkant ble skandalene forklart med uklare regler og rutinesvikt. Jeg må da få minne om at bare Oslo kommune alene brukte over 10 mill. kr. til juridiske tjenester den gangen de startet med privatisering av kommunale tjenester for å ha vanntette kontrakter og slippe denne typen kontraktsbrudd. Allikevel skjer dette. Oslo kommune har imidlertid ingenting lært og vil fortsette med konkurranseutsetting. Slik blir det når man har større omsorg for private aksjonærer enn for innbyggerne som man er til for.

Med disse erfaringene er jeg forbauset over at Elverum Fr.P vil privatisere pleie- og omsorgstjenesten i Elverum. Situasjonen i den kommunale tjenesten er ikke bare god. Mye bør rettes opp. Løsningen er allikevel ikke ”å selge ut” ansvaret kommunen har for de gamle og sjuke på denne måten. SVs svar på problemet er at politikerne må ta den jobben og det ansvaret det er å være en god arbeidsgiver for sine ansatte.

Steinar Sætervadet
Listekandidat Elverum SV


SV i sosiale medier


Hva skjer?

Nyhetsbrev

Logg inn