Askøy som rollemodell?
Foto: Mk Foto
Kan Askøyskolene være rollemodell med sine utfordringer? Spør SV's Rafael Cobo i et innlegg i dagens Askøyværing
SVs Oddny Miljeteig foreslo i bystyret i Bergen den rødgrønnestyrt Trondheim som modell for vedlikehold i skolebyggene. Uten å bli spurt kommer Lasse Solberg på banen og foreslår i AV Askøy som modell istedenfor. At noen kan foreslå Askøyskolen, i dens nåværende finansielle og fysiske situasjon, som modell til noen, kan mildt sagt benevnes som politisk naivitet. At han som kommer med utspillet er gruppeleder i det største styrende partiet i kommunen, er rett og slett skremmende.
Jeg kan gi til Solberg det med at han var maksimalt uheldig med timingen: samtidig som han kom ut med sin naive skryteliste, trykket AV ut en artikkel med de store manglene man har i skolene per i dag. Bygg som er for små, og som kommer til å «krympe» enda mer i de nærmeste årene, skoler som ikke lenger har musikk- eller sløydrom, eller skolekjøkken, overfylte klasserom, … er vanlig kost for våre unger. Og Solberg vil ha dette som modell for Bergen kommune?
Men det er enda en liten detalj som Solberg glemmer: skolene bygges, pusses opp, renoveres, med investeringsmidler, det vil si lån. Og mens hver bergenser har en kommunalgjeld på 24 946, skylder hver askøyværing 46 796… og vi er ikke ferdig med skolene, som Solberg innrømmer selv.
Askøy kommune har nå i flere år råd om å ikke øke gjelden. Likevel står utfordringene i kø. I de årene vi har hatt mørkeblå styre, har gjelden økt med over 11 000 kroner per innbygger, det vil si en økning med ca. 30 % av det de tok imot. Er det den modellen Solberg foreslår for Bergen?
Jeg vet ikke om Solbergs utspill har nådd andre siden av broen. I så tilfelle kan jeg forestille meg latterne blant politikerne i Bergen. SV kritiserte sterk da Høyre, FrP og Krf valgte i høsten å svelge rått rådmannens forslag til budsjett. Hvis Solbergs utspill er en pekepinn på deres økonomiske styring og kompetanse, foretrekker jeg nesten at de fortsetter å gjøre det i de nærmeste årene, i påvente av bedre politiske tider på Askøy.
Sist endret: 07.02.2012 kl. 21:18










