ulike mennesker - like muligheter
English Español Samegillii LeseWeb

ASKØY SV

v/ Rafael Cobo Garrido
Litleskoglia 37

5310 HAUGLANDSHELLA

Telefon direkte:56149365
Mobiltelefon:45661205E-post: askoy@sv.no

LOKALLAGSLEDER
Rafael Cobo Garrido

KOMMUNESTYREGRUPPA
Ingvild Hakestad
Rafael Cobo Garrido
Silje Guleng
Tjalve Svendsen


Hente gullet hjem med Adeccoliga-budsjett

Foto: Kirsti Van H. Kosmo

I den forrige perioden har Høyre og Frp på Askøy vist gang på gang at de ikke prioriterer skolen når alt kommer til alt, og budsjettpengene skal fordeles. Rådmannens forslag til budsjett i år er igjen dyster lesning for askøyskolen. Rafael Cobo går gjennom situasjonen i et innlegg trykket på Askøyværingen 15. november.

Like sikkert som at løvet faller til bakken, kommer budsjettforslaget fra rådmannen hver høst. Med like stort sikkerhetsgrad er forslaget hvert år dyster lesning for askøyskolen. Og når dette skjer år etter år blir elendigheten bare større.

Utgangspunktet for Rådmannens forslag er langtidsbudsjettet som Høyre, FrP og Krf stod sammen om i fjor. I år foreslås det at Undervisningsavdelingen alene tar 12,5 millioner av de totale 27 millioner som må skjæres ned. Det vil si at rådmannen innser at avdelingen trenger 303 millioner, men får bare 290. Til sammenlikning måtte Pleie- og omsorgsavdelingene spare drøyt 6,5 millioner, fra et samlet budsjett på 336 millioner.

SV er fullstendig klar over hvor dårlig den økonomiske situasjonen i Askøy kommune er. Vi har påpekt det i valgkampen, og kommet med alternative løsninger. Vi vet at vi har trange rammer vi må forholde oss til, men nå er det på tide at skolene ikke trenger å ta brorparten av kuttene.

Profesjonelle i askøyskolen har i de siste årene gjort en hederlig innsats med knappe midler. Uavhengige vurderinger har vist at skolen har absolutt ingenting å gå på når det gjelder økonomi. Vi synes at det er uakseptabelt at knuten strammes enda strammere til.

Vi driver en veldig billig (jeg er fristet til å si alt for billig…) skole på Askøy. Fire år med Høyre og Frp i styringen har gjort sitt. I 2006 brukte vi 1387 kroner mindre per elev enn de kommunene vi kan sammenlikene oss med. I 2010 hadde det beløpet gått opp til 3453 kroner. Vedtar vi noe som likner på rådmannens forslag, blir gapet bare større.

SV støttet visjonen ”Gullet skal hem” fordi vi mener vi skal jobbe mot en god skole i vår kommune. Våre barn og unger fortjener det. Men undertegnede sa allerede da dette ble vedtatt at det er veldig vanskelig å få dette til med et ”Adeccoliga-budsjett”. Følger vi linjen som rådmannen foreslår, setter vi rammene for å slite ut de som skal sørge for at vi når målet. Og det er det ingen som er tjent med.

Den som noe vil, må betale for det, sier vi i Spania. Og nå har politikerne på Askøy en gylden mulighet til å vise befolkningen at vi setter skolen høyt i prioriteringslisten.


SV i sosiale medier


Hva skjer?

Nyhetsbrev

Logg inn