ulike mennesker - like muligheter
English Español Samegillii LeseWeb

Sammen mot fattigdom – menneskering rundt Stortinget

Foto: FO-Hordaland

480 000 mennesker lever i fattigdom i Norge – verdens rikeste land. 100 000 av disse er barn under 18 år! Fattigdom angår alle! Aksjonen "Sammen mot fattigdom" inviterer til å danne en menneskering rundt Stortinget fredag 19. november kl. 12.00.

Vi vil rette fokus på at vi har fattigdom i Norge ved å danne en menneskering rundt Stortinget. Et tilsvarende arrangement gjennomføres i alle europeiske hovedsteder samme dag, til samme tid. I Brüssel er det EU- parlamentet som vil bli omringet av en ”Human ring”.

Aksjonen er en markering i forbindelse med ”Det Europeiske året for bekjempelse av fattigdom og sosial eksklusjon 2010”. Dette arrangementet vil markere en avslutning på fattigdomsåret.

Vi vil engasjere alle som er fattige og alle de som støtter kampen mot fattigdom. Med denne markeringen ønsker vi å samle alle som på ulike måter har arbeidet mot fattigdom gjennom fattigdomsåret. Sammen kan vi vise at vi er mange som er engasjert i dette temaet og at vi er mange som krever handling.

I forkant av at vi danner ”menneskeringen” vil det bli et arrangement foran Stortinget, på Eidsvoll plass. Der blir det musikk og appeller. I tillegg vil vi overlevere noen sentrale krav til de folkevalgte, som forhåpentligvis vil bidra til å bekjempe fattigdommen i Norge.

Besøk aksjonens nettside: www.sammenmotfattigdom.no.

 

Informasjonsmøte 2. november
Det er informasjonsmøte om arrangementet kl 17 – 19 på Fattighuset. Vi inviterer en fra hver organisasjon til å komme på dette. Der vil dere får vite mer om bakgrunnen for aksjonen, hva som skjer den 19.11 og mobiliseringsstrategien fremover. Det blir ”Spikersuppe”, kaffe og kaker. Gi oss gjerne beskjed om det kommer noen fra dere.

Plakatverksted 17. november
Det blir plakatverksted i forkant av aksjonen 17.november kl. 16 og utover på Fattighuset. Der kan dere være med å lage paroler knyttet til kravene vi skal overlevere, og dere kan lage egne paroler knyttet til fattigdom. Dere får nærmere informasjon om dette senere. Det blir servert suppe, kaffe og kaker.

Bli med på markeringen og få med andre!
Vi håper deres organisasjon vil støtte aksjonen og delta i markeringen den 19. november kl. 12.00 på Eidsvolds plass/Stortinget. Spre informasjon om arrangementet til andre!
Vi krever ”Handlingsplan mot Fattigdom”:

  • Nok penger å leve av – innføre SIFO normer på økonomisk sosialhjelp
  • Ingen barn i Norge skal vokse opp i fattigdom
  • Egnet bolig til alle – en helhetlig sosial boligpolitikk
  • Et godt helsetilbud til alle – inkludert tannhelse
  • Et menneskelig arbeidsliv med plass til flere
  • Flere sosialfaglige ansatte i velferdstjenesten
  • En human asylpolitikk



Velferdsalliansen, Batteriet, Kirkens Bymisjon, og FO håper at dette blir en solid og kraftfull markering, som kan minne våre folkevalgte om at det kreves handling for å bekjempe fattigdommen i Norge. For å få til dette trenger vi dere!

Vennlig hilsen
Johanna Engen (VA, Fattighuset), Laila Wolles (VA), Kathrine Haugland Martinsen (FO), Kristine Ford (Batteriet), Ina Herrestad (Batteriet)




Sist endret: 15.11.2010 kl. 15:06


britt

07.09.2011 kl. 14:46

brutte løfter

Stemte på dere ved forrige valg, kun fordi dere snakket så flott om å bekjempe fattigdommen. Etter at den rød grønne regjerningen kom til har jeg blitt enda fattigere. Har noen utrolige historier om norge på sitt verste!!!! aldri dere igjen, som svikter folket når dem trenger det som mest. Er nytteløst og komme igjennom byråkratiet deres..

SV i sosiale medier


Hva skjer?
16. juni. Grunnskolering
16. juni. Sommerfest

Nyhetsbrev

Logg inn




Bli med på skolering
Oslo SV på facebook