Privatisering av kommunale og fylkeskommunale tjenester
Foto: Stig Marlon Weston
Leserinnlegg skrevet av Østfold SVs 4.kandidat på fylkestingslista, Øyvind Fjeldberg.
Kommunale og fylkeskommunale tjenester er under konstant press fra høyrepartiene. Ropet om konkurranseutsetting og kommersialisering høres stadig og høyest roper ofte NHO service. De er på jakt etter å tjene penger på den offentlige velferd.
SV er opptatt av kvalitet i tjenesten, ansatte med tid til å gjøre en god jobb og gode velferdstjenester til alle som trenger det. Vi vet at vi trenger trygge ansatte som arbeider med gode og trygge arbeidsvilkår for å få god kvalitet, og det er vi villige til å prioritere! SV vil gjøre kommune og fylkeskommune til en attraktiv arbeidsgiver som sikrer gode velferdstjenester ved å gi sine ansatte som ønsker det tilbud om heltidsjobb, jobbe for faste stillinger og likelønn. SV vil beholde alle pengene for å gi ett best mulig velferds tilbud til de som trenger det, ikke gi overskuddet til private investorer.
Pengene NHO og høyresiden vil spare må tas fra lønn og pensjon til de ansatte, fordi de fleste kommunale tjenester har lønn og pensjon som de største kostnadene. Det er vanskelig å kalle det annet enn ran. En av vår tids største utfordringer er å rekruttere nok folk til helse- og omsorgsyrkene. Derfor er det et paradoks at de som gjør de jobben ikke får lønns- og arbeidsvilkår som fortjent – og at høyresiden svar på utfordringene er å gå løs på arbeidsvilkårene til de ansatte. NHO gir villedende regnestykker som skal oppfylle deres egne politiske motiver.
Derfor er det også tragisk at høyrepartiene tror på NHOs argumenter.
Øyvind Fjeldberg
4. kandidat på Østfold SV fylkestingliste og 1. kandidat på Hvaler










