Foto: Stig Weston
Forskjellene i Norge minker
Etter 2006 har inntekstforskjellene i Norge blitt mindre viser nye tall fra Statistisk Sentralbyrå. - Vår skatt på aksjeutbytte er en viktig grunn til dette, sier SVs Bård Vegar Solhjell.
I flere tiår har inntektsforskjellene mellom rike og fattige økt. Men etter 2006 har trenden snudd. Det er spesielt SVs gamle kampsak om å få skatt på aksjeutbytte som nå har gjort at de rikeste ikke lenger rykker fra.
- Fire år med SV i Finansdepartementet har resultert i mer rettferdig fordeling i Norge, sier parlamentarisk leder i SV, Bård Vegar Solhjell.
Trenden med økende inntektsforskjeller ble brutt i den rødgrønne regjeringens første år. Det kommer fram i en artikkel i siste nummer av Statistisk sentralbyrås (SSB) magasin Samfunnsspeilet.
– I 2006 skjedde det en dramatisk endring sammenliknet med utbytteårene i perioden 2002–2005, sier seniorrådgiver Jon Epland i SSB til Klassekampen.
Nestleder i SV Bård Vegar Solhjell er svært fornøyd med at forskjellsutviklingen har snudd under de rødgrønne og at SVs kamp for mer rettferdig fordeling har hatt effekt. Han mener det er ingen tvil om at de rikeste nå bidrar mer til felleskapet.
- De som tjener mer enn 3 millioner har fått rundt 400.000 i samlet skatteskjerpelse siden den rødgrønne regjeringen tiltrådte. Det er denne gruppen Høyre vil gi 60.000 i skattelette i sitt alternative statsbudsjett, forklarer Solhjell.
I tillegg ble fjerningen av 80-prosentregelen alene anslått å øke skatten med over 800 000 kroner for personer med over 100 millioner i formue. Selv om denne gruppen ikke er flere enn 800 personer, bidrar de altså med nesten 3 milliarder i økte skatteinntekter årlig. Velstående bidrar med andre ord vesentlig mer til fellesskapet enn tidligere.
Solhjell synes det er interessant at Høyre nå begynner å snakke mer om sosial likhet, men forstår ikke hvordan de skal få det til så lenge de nekter for at inntektsforskjeller er et problem.
- Jeg tror de fleste skjønner at skattelette til de rikeste og satsing på privatskoler vil øke de sosiale forskjellene i Norge. Høyre vil fjerne formueskatten og dermed gjøre de rikeste milliardærene til nullskatteytere, avslutter Solhjell.
Link til SSB-saken finnes her: http://www.ssb.no/ssp/index.html
Sist endret: 10.12.2010 kl. 13:08
