Foto: Andreas Behring
- Vil stanse privatfesten på barnehagemarkedet
En ny rapport avdekker hvordan private barnehager tar ut millioner i utbytte, samtidig som de lever på tilskudd fra det offentlige. Kunnskapsminister Kristin Halvorsen vil stanse privatfesten på barnehagemarkedet.
– Dette er en rapport vi har bestilt, og den kommer som bestilt, sier kunnskapsminister Kristin Halvorsen til Dagsavisen og legger til at den gir gode argumenter for et lovforslag departementet har hatt ute på høring.
Rapporten viser at private barnehager i 2010 kunne ta ut mellom 600 og 700 millioner kroner i utbytte, samtidig som de har mottatt milliarder i offentlige tilskudd. Opp mot 65 millioner av dette er skjult utbytte.
Kvalitetsbarnehager
Rapporten kommer samtidig som departementet har hatt ute på høring forslag til nye regler for bruk av tilskudd og foreldrebetaling. Etter planen skal nye regler være på plass fra og med inngangen til 2013. Ifølge Halvorsen skal reglene stanse utbyttefesten.
– Foreldrebetaling og offentlige bevilgninger skal gå til gode kvalitetsbarnehager, sier Halvorsen og viser til en rekke tiltak i lovforslaget. Det innføres plikt til revisorattest for alle barnehager bortsett fra de minste. Husleie og andre kjøp og salg til barnehagen skal følge markedsverdi. Kommunene skal kunne holde, eller trekke tilbake tilskudd. Personalkostnader per heltidsplass skal ikke være vesentlig lavere i private barnehager enn i kommunale.
– 80 prosent av en kostnadene i en barnehage er lønns- og personalkostnader. Ved å si personalkostnader per heltidsplass tar man både lønn og pensjon, og antall ansatte, sier Halvorsen.
Høy husleie
Det uttalte målet er å hindre at foreldrebetaling og offentlige midler som skal gå til barnehagedrift ender i lommene til eierne bak kommersielle aktører som for alvor har rykket inn på barnehagemarkedet.
– Denne rapporten viser blant annet at privat selskaper tar ut utbytte gjennom internprising. Vi vet at noen har tatt en altfor høy husleie, det vil med det nye lovverket ikke lenger bli lov, sier Halvorsen med henvisning til en selskapsstruktur der en
og samme person eller konsern kan eie både barnehage og lokaler, men at dette er delt inn i separate selskaper. Ved å skru opp husleien kan utbytte skjules som utgifter.
– Jeg mener de private barnehagene selv er tjent med at det ikke kommer eksempler på husleier som ligger over markedsleie eller store utbytter, fordi vi trenger å ha bred oppslutning i befolkningen om å holde et høyt nivå på de offentlige tilskuddene til barnehagene, sier Halvorsen.
Dagsavisens artikkel i sin helhet.
Kristin Halvorsens Facebookside.
Sist endret: 22.02.2012 kl. 15:06
