ulike mennesker - like muligheter
English Español Samegillii LeseWeb

Bryt båndene mellom stat og kirke

Kirkespir

Foto: Terje Sørbø

Uttalelse vedtatt på SVs landsstyremøte 22. april 2007.

SVs klare holdning er at statskirkeordningen er foreldet, og SV vil derfor skille stat og kirke. Staten skal være nøytral i trosspørsmål. SV går også inn for å fjerne kvoteringsreglene som sier at et visst antall av regjeringsmedlemmene må være medlemmer av statskirken. I tråd med prinsippene for en livssynsnøytral stat, vil SV fjerne den kristne formålsparagrafen og erstatte KRL-faget i skolen med et livssynsnøytralt og inkluderende fag.

 

Et demokrati måles i måten det behandler sine minoriteter på. I et moderne, flerkulturelt samfunn er likebehandling av ulike tros- og livssynsretninger spesielt viktig. SV kan aldri godta at flertallet dikterer mindretallet i spørsmål om likebehandling og menneskerettigheter. Vi mener en avvikling av statskirkeordningen er en forutsetning for å etablere full frihet og likestilling i trosspørsmål i det norske samfunnet.

 

SV mener en avvikling av statskirkeordningen vil være et riktig skritt for både staten og for kirken selv. På samme måte som det fra et menneskerettighetsperspektiv er problematisk at staten gir forrang til én trosretning, er statens kontroll over kirken en innskrenking av kirkens frie religionsutøvelse. SV mener kirkens demokratiske organer bør overta dette ansvaret fullt og helt.

 

SV mener det er uakseptabelt at staten gir ett bestemt trossamfunn forrang gjennom bestemmelser i Grunnloven. Særlig gjelder dette Grunnlovens §2 andre ledd, om innbyggernes kristne oppdragelsesplikt, §4 om kongens (og statsrådenes) bekjennelsesplikt, og paragrafene 16, 21 og 22. SV mener prinsipielt at Den Norske kirke bør reguleres av trossamfunnsloven på lik linje med andre tros- og livssynsamfunn.

 

Landsstyret i SV gir SVs stortingsgruppe og regjeringsmedlemmer fullmakt til å forhandle med sikte på å nå en løsning som i størst mulig grad ivaretar SVs standpunkter. Et eventuelt forhandlingsresultat må legges fram for Landstyret for godkjenning.


Sist endret: 17.01.2009 kl. 12:38

SV i sosiale medier


Ledervalg 2012


Hva skjer?
9. feb. Solidaritet
14. feb. Gi SV beskjed

Nyhetsbrev

Logg inn